Geranium 'Mavis Simpson' – plant photoIlustracja wygenerowana przez AI

Geranium ‘Mavis Simpson’

Geranium 'Mavis Simpson'
Przód słonecznej lub lekko ocienionej rabaty, obwódki ścieżek, skarpy, skalniaki, żwirownie, ogrody wiejskie i pojemniki. Pędy mogą przewieszać się przez kamienie lub krawędzie donic. Tak, pod warunkiem zapewnienia przepuszczalnej gleby i podlewania w okresie ukorzeniania

Krótkie przedstawienie: Geranium ‘Mavis Simpson’

Geranium 'Mavis Simpson' to niski, szeroko rozrastający się bodziszek o miękkich, szarozielonych liściach i subtelnych, muszloworóżowych kwiatach z fioletowymi żyłkami oraz jaśniejszym środkiem. Ta długowieczna bylina dobrze sprawdza się na słonecznych rabatach, obwódkach, skalniakach, skarpach i w ogrodach naturalistycznych. Po dobrym ukorzenieniu znosi krótkotrwałą suszę, a przy sprzyjającej pogodzie może kwitnąć od późnej wiosny aż do jesieni.

Systematyka

Klasyfikacja taksonomiczna

Rodzina roślinGeraniaceae
RodzajGeranium
Grupa roślinBodziszki
Typ roślinyZielna bylina ogrodowa, bodziszek rozłożysty
PochodzenieOdmiana ogrodowa o niepewnym dokładnym pochodzeniu, często wiązana z Geranium × riversleaianum
Zaakceptowana nazwa naukowaGeranium 'Mavis Simpson'
Szybki przegląd

Pielęgnacja: Geranium ‘Mavis Simpson’

Najważniejsze potrzeby
Wymagania świetlnePełne słońce do półcienia
Wymagania wodneUmiarkowane zapotrzebowanie na wodę
MrozoodpornośćZwykle odporna na polskie zimy w przepuszczalnej glebie; młode rośliny i egzemplarze w donicach wymagają większej ochrony
GlebaPrzepuszczalna glina, piasek, glina ogrodowa, gleba wapienna lub próchniczna
Rozmiar20–30 cm × 60–90 cm, czasem więcej w dobrych warunkach
KwitnieniePóźna wiosna–jesień
WilgotnośćPrzeciętna wilgotność powietrza na zewnątrz jest wystarczająca. W wilgotnym klimacie ważniejszy od zraszania jest przewiew i szybkie obsychanie liści.
Odczyn gleby (pH)Kwaśna, obojętna lub zasadowa
Wymagania pokarmoweLekkie, coroczne nawożenie
Temperatura minimalnaOkoło -21 do -18°C w osłoniętych, dobrze ukorzenionych stanowiskach; rzeczywista odporność zależy od gleby i ekspozycji
Strefa USDAOdpowiada mniej więcej strefom USDA 6–8; w Polsce zwykle wymaga stanowiska osłoniętego i przepuszczalnej gleby, szczególnie w chłodniejszych rejonach.
Tempo wzrostuUmiarkowane tempo wzrostu; rozmiar docelowy osiąga zwykle w ciągu 2–5 lat

Światło i stanowisko

Zapewnij pełne słońce lub półcień. W cieplejszych miejscach korzystne może być słońce poranne i lekki cień po południu. Zbyt mała ilość światła powoduje wiotkie pędy i słabsze kwitnienie.

Podlewanie i wilgotność

W pierwszym sezonie podlewaj głęboko, gdy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża. Po ukorzenieniu pozwól glebie umiarkowanie przeschnąć między podlewaniami, ale podlewaj podczas długiej suszy oraz w pojemnikach.

Gleba i podłoże

Najlepiej rośnie w przeciętnie żyznej, przepuszczalnej glebie ogrodowej. Toleruje podłoże gliniaste, piaszczyste, wapienne i próchniczne, jeśli nadmiar wody może swobodnie odpływać. Odczyn może być kwaśny, obojętny lub zasadowy, dlatego zwykle nie wymaga korekty pH.

Nawożenie

Wiosną zastosuj cienką warstwę dojrzałego kompostu albo niewielką dawkę nawozu o spowolnionym działaniu do bylin. Nie przenawoź rośliny azotem, ponieważ może to powodować wiotki wzrost i słabsze kwitnienie.

Wzrost i pokrój

Tworzy niską, rozłożystą kępę z pędami pełzającymi lub przewieszającymi się między sąsiednimi bylinami. Rośnie dość żwawo, ale zazwyczaj pozostaje łatwa do kontrolowania. Starsze, zagęszczone kępy można odmładzać przez podział.

Sadzenie

Sadzenie i przesadzanie

Termin sadzeniaWiosna lub wczesna jesień
Głębokość sadzeniaKorona na poziomie powierzchni gleby; nie zakopuj jej
Rozstawa45–75 cm

Sadź wiosną lub wczesną jesienią, ustawiając koronę dokładnie na poziomie powierzchni gleby. Po posadzeniu podlej obficie i utrzymuj umiarkowaną wilgotność przez pierwszy sezon. Nie sadź w miejscach stale podmokłych.

Przesadzanie

W pojemniku przesadzaj wiosną, gdy korzenie wypełnią bryłę lub podłoże zbije się. Użyj nieco większej, szerokiej donicy z odpływem oraz beztorfowego podłoża uniwersalnego z dodatkiem perlitu, żwiru albo drobnej kory.

Praktyczne działania

Rozmnażanie i przycinanie

Rozmnażanie

Najpewniejszy jest podział rozrośniętej kępy wiosną lub wczesną jesienią. Można także ukorzeniać sadzonki nasadowe wiosną, najlepiej w ciepłym podłożu. Rozmnażanie wegetatywne pozwala zachować cechy odmiany.

Przycinanie

Usuwaj przekwitłe pędy i zniszczone liście, aby poprawić wygląd oraz pobudzić tworzenie nowych kwiatów. Po pierwszym, obfitym kwitnieniu możesz skrócić roślinę nisko nad ziemią, jeśli się rozłazi lub traci formę. Zaschnięte części usuń późną zimą albo wczesną wiosną.

Zadania sezonowe

Zimowanie

W gruncie pozostaw roślinę na zimę. Po ochłodzeniu gleby zastosuj lekką warstwę ściółki, nie zasypując nią korony. Donice ustaw przy osłoniętej ścianie i zabezpiecz przed przemarzaniem bryły korzeniowej.

Praktyczne zastosowanie

Zastosowanie

Roślina okrywowa, obwódka, przód rabaty, skalniak, skarpa, ogród naturalistyczny, ogród wiejski oraz pojemnik. Ma znaczenie ozdobne i może dostarczać nektaru oraz pyłku owadom.

Identyfikacja i pokrój

Wygląd zewnętrzny

Niska, szeroko rozrastająca się bylina o miękko owłosionych, dłoniasto powcinanych liściach. Większość liści tworzy przyziemną kępę, a luźne pędy kwiatowe rozchodzą się na boki i przewieszają.

Relacja ekologiczna

Zapylanie i odwiedzający

Otwarte kwiaty mogą odwiedzać pszczoły, trzmiele, motyle i inne owady zapylające. Nie ma wystarczających danych, aby przypisać tej odmianie konkretny gatunek zapylacza.

Ochrona roślin

Choroby i szkodniki

Choroby

W wilgotnych i słabo przewiewnych miejscach może pojawić się mączniak prawdziwy lub rzekomy. Podlewaj przy ziemi, zachowuj odpowiedni odstęp między roślinami, unikaj nadmiaru azotu i usuwaj silnie porażone liście.

Szkodniki

Sporadycznie mogą wystąpić opuchlaki, mszyce i larwy błonkówek żerujące na liściach. Kontroluj rośliny, usuwaj niewielkie skupiska ręcznie i unikaj oprysków szerokospektralnych podczas kwitnienia.

Bezpieczeństwo i alergeny

Toksyczność i pyłki

ToksycznośćBrak ustalonej klasyfikacji toksyczności dla tej odmiany

Nie ustalono wiarygodnej, odmianowej klasyfikacji toksyczności. Dostępne informacje o tak zwanych geraniach często dotyczą pelargonii (Pelargonium), a nie prawdziwych bodziszków (Geranium). Nie spożywaj rośliny i reaguj na objawy po kontakcie lub zjedzeniu.

Pyłki i alergieNiskie ryzyko pylenia unoszącego się w powietrzu
Typowy okres
Okres kwitnienia: późna wiosna–jesień
Zapylanie / pyłek
Pyłek kwiatowy przenoszony głównie przez owady

Jest to roślina owadopylna, dlatego nie uchodzi za istotne źródło silnie unoszącego się wiatrem pyłku. Brakuje jednak szczegółowych badań alergenności tej konkretnej odmiany.

Psy Brak odmianowych danych potwierdzających toksyczność; nie pozwalaj psu zjadać rośliny.
Koty Brak odmianowych danych potwierdzających toksyczność; nie pozwalaj kotu żuć rośliny i skonsultuj objawy z weterynarzem.
Dzieci Brak odmianowych danych o toksyczności; pilnuj, aby dzieci nie wkładały liści ani kwiatów do ust.
Dotknięte części rośliny Nie wskazano konkretnej toksycznej części; nie spożywaj żadnego fragmentu rośliny.
Środowisko naturalne

Naturalne siedlisko

To ogrodowa odmiana mieszańcowa, a nie populacja dzikiej rośliny o jednym naturalnym siedlisku. Najlepiej rozwija się w umiarkowanym klimacie, w otwartej, przepuszczalnej glebie oraz na stanowisku słonecznym lub lekko ocienionym.

Warto wiedzieć

Ciekawostka

Odmiana otrzymała wyróżnienie RHS Award of Garden Merit.
Tworzy niski, miękki kobierzec z przewieszających się pędów.
Kwiaty mają pięć płatków i ciemniejsze fioletowe żyłkowanie.
Liście są szarozielone, srebrzyste i delikatnie owłosione.
Może kwitnąć od późnej wiosny do jesieni.
Nadaje się na skalniaki, skarpy i obrzeża rabat.
Jej dokładne pochodzenie mieszańcowe pozostaje niepewne.

Pytania i odpowiedzi

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

27 pytań

Najczęstsze pytania ściśle związane z rośliną — krótkie, bezpośrednie odpowiedzi.

🌱Quick care

Czym jest Geranium 'Mavis Simpson'?

To niska, rozłożysta bylina ozdobna z grupy bodziszków. Ceniona jest za srebrzystozielone liście, różowe kwiaty i długi okres kwitnienia.

Jak duży rośnie Geranium 'Mavis Simpson'?

Osiąga zwykle 20–30 cm wysokości i 60–90 cm szerokości. Przewieszające się pędy sprawiają, że potrzebuje więcej miejsca na boki niż wzrostu w górę.

Czy Geranium 'Mavis Simpson' jest mrozoodporny w Polsce?

Zwykle dobrze zimuje w gruncie w Polsce, jeśli ma przepuszczalne podłoże. Młode rośliny, stanowiska odkryte i egzemplarze w donicach warto dodatkowo zabezpieczyć.

🌤️Environment and placement

Jakie stanowisko wybrać dla Geranium 'Mavis Simpson'?

Najlepsze jest stanowisko słoneczne lub lekko ocienione. W cieplejszych, suchych miejscach korzystny może być lekki cień po południu.

Czy ten bodziszek toleruje cień?

Toleruje półcień, ale w głębokim cieniu kwitnie słabiej i może tworzyć wiotkie pędy. Kilka godzin bezpośredniego światła poprawia kwitnienie.

Jaka gleba jest najlepsza?

Wybierz umiarkowanie żyzną, przepuszczalną glebę ogrodową. Odczyn może być kwaśny, obojętny lub zasadowy, lecz podłoże nie powinno zatrzymywać wody.

💧Care and problems

Jak podlewać Geranium 'Mavis Simpson'?

W pierwszym sezonie podlewaj regularnie i głęboko, gdy przeschnie wierzch podłoża. Po ukorzenieniu podlewaj rzadziej, ale nie dopuszczaj do długotrwałego przesuszenia podczas upałów.

Czy Geranium 'Mavis Simpson' znosi suszę?

Po dobrym ukorzenieniu znosi krótkie okresy suszy. W czasie długiej suszy i w pojemnikach wymaga jednak dodatkowego podlewania.

Jak przycinać tę odmianę?

Usuwaj przekwitłe pędy oraz uszkodzone liście. Po pierwszym kwitnieniu możesz skrócić roślinę nisko, aby pobudzić świeży wzrost i poprawić pokrój.

Czy trzeba usuwać przekwitłe kwiaty?

Tak, usuwanie przekwitłych kwiatostanów poprawia wygląd i może przedłużyć kwitnienie. Przycinaj całe łodyżki, nie wyrywając zdrowych liści.

Jakie choroby mogą wystąpić?

W wilgotnych i przewiewnych miejscach mogą pojawić się mączniak prawdziwy lub rzekomy. Pomaga podlewanie przy ziemi, rzadsze sadzenie i usuwanie silnie porażonych liści.

Jakie szkodniki atakują Geranium 'Mavis Simpson'?

Sporadycznie mogą pojawić się opuchlaki, mszyce lub larwy błonkówek. Regularnie oglądaj liście i reaguj dopiero wtedy, gdy uszkodzenia są wyraźne.

🪴Planting and repotting

Kiedy sadzić Geranium 'Mavis Simpson' w Polsce?

Najlepszy termin to wiosna po rozmarznięciu gleby albo wczesna jesień. W chłodniejszych regionach sadzenie wiosenne daje więcej czasu na ukorzenienie przed zimą.

Jaki odstęp zachować między roślinami?

Zachowaj około 45–75 cm odstępu. Mniejsze odległości przyspieszą zadarnianie, ale mogą pogorszyć przewiewność.

Czy można uprawiać go w donicy?

Tak, wybierz szeroką donicę z otworami odpływowymi, ponieważ roślina rozrasta się głównie na boki. W pojemniku szybciej przesycha i jest bardziej narażona na przemarzanie korzeni.

Czy nadaje się jako roślina okrywowa?

Tak. Jego płożące i przewieszające się pędy tworzą dekoracyjny, niski kobierzec pod krzewami, na skarpach, przy ścieżkach i na obrzeżach rabat.

Czy sprawdzi się na skalniaku?

Tak, szczególnie w przepuszczalnym podłożu i miejscu, gdzie pędy mogą przewieszać się przez kamienie. Unikaj zagłębień zatrzymujących wodę.

✂️Propagation and pruning

Jak rozmnażać Geranium 'Mavis Simpson'?

Najłatwiej podzielić rozrośniętą kępę wiosną lub wczesną jesienią. Można również ukorzeniać sadzonki nasadowe wiosną.

Czy można rozmnażać go z nasion?

Nasiona nie są najlepszym sposobem zachowania cech odmiany. Podział lub sadzonki wegetatywne dają bardziej przewidywalne rośliny potomne.

Czy odmiana rozrasta się agresywnie?

Rozrasta się szeroko, ale zwykle pozostaje łatwa do kontrolowania i nie jest uznawana za inwazyjną. Zbyt długie pędy można skrócić.

Kiedy dzielić kępę?

Najlepiej zrobić to wiosną, gdy pojawiają się nowe przyrosty, albo we wczesnej jesieni. Podzielone fragmenty posadź od razu i podlewaj do czasu ukorzenienia.

⚠️Toxicity and safety

Czy Geranium 'Mavis Simpson' jest toksyczny dla psa lub kota?

Nie ustalono wiarygodnej, odmianowej klasyfikacji toksyczności. Nie pozwalaj zwierzętom zjadać rośliny, a po objawach skonsultuj się z weterynarzem.

Czy można sadzić tę odmianę przy dzieciach?

Brak danych potwierdzających szczególną toksyczność tej odmiany, ale nie należy jej spożywać. Sadź ją w miejscu, gdzie małe dzieci nie będą żuły liści ani kwiatów.

🌸Flowering and special interest

Kiedy kwitnie Geranium 'Mavis Simpson'?

Zwykle kwitnie od późnej wiosny lub początku lata do jesieni. W czasie największych upałów kwitnienie może chwilowo osłabnąć.

Jakiego koloru są kwiaty?

Kwiaty są muszloworóżowe do różowych, z ciemniejszymi fioletowymi żyłkami i jasnym środkiem. Mają zwykle około 2,5–4 cm średnicy.

Dlaczego nie kwitnie?

Przyczyną może być zbyt mało światła, susza, zastój wody, upał albo nadmiar nawozu azotowego. Sprawdź drenaż, zapewnij więcej światła i unikaj silnego nawożenia.

Czy przyciąga zapylacze?

Tak, otwarte kwiaty odwiedzają przede wszystkim pszczoły, trzmiele, motyle i inne owady. Długi okres kwitnienia zwiększa jego wartość dla ogrodu przyjaznego zapylaczom.

Odkrywaj

Podobne rośliny

Więcej roślin →
Weryfikowalność

Źródła i bezpieczeństwo danych

90% dla cech ogrodniczych; 70% dla dokładnego pochodzenia mieszańcowego i klasyfikacji toksyczności