Hosta 'Striptease' – plant photoŹródło: Wikimedia Commonscultivar413 from Fallbrook, CaliforniaCC BY 2.0

Hosta ‘Striptease’

Hosta 'Striptease'
Półcień do jasnego cienia; odpowiednie jest poranne słońce lub jasne światło rozproszone. Sadź na zacienionych rabatach, w ogrodach leśnych, przy ścieżkach lub w dużych pojemnikach. Tak, pod warunkiem ochrony przed ślimakami i regularnego podlewania

Krótkie przedstawienie: Hosta ‘Striptease’

Funkia ‘Striptease’ to charakterystyczna, średniej wielkości bylina ceniona za trójstrefowy wzór na liściach: limonkowożółty do złocistego środek, wąski, nieregularny biały pas oraz szeroki, ciemnozielony brzeg. Tworzy szeroką, kępiastą rozetę, szczególnie efektowną na półcienistych rabatach, w ogrodach leśnych i dużych pojemnikach. Latem ponad liśćmi pojawiają się jasnolawendowe kwiaty. Należy zapewnić jej stale umiarkowanie wilgotną, przepuszczalną glebę oraz ochronę przed ostrym popołudniowym słońcem i ślimakami.

Systematyka

Klasyfikacja taksonomiczna

Rodzina roślinAsparagaceae
RodzajHosta
Grupa roślinFunkie
Typ roślinyBylina zielna, odmiana ogrodowa
PochodzeniePochodzenie ogrodowe; C. i R. Thompsonowie, sport odmiany ‘Gold Standard’
Zaakceptowana nazwa naukowaHosta 'Striptease'
Szybki przegląd

Pielęgnacja: Hosta ‘Striptease’

Najważniejsze potrzeby
Wymagania świetlnePółcień do cienia
Wymagania wodneRegularna wilgotność
MrozoodpornośćOdporna na mróz
GlebaŻyzna, wilgotna, lecz przepuszczalna glina lub ulepszona gleba ciężka
Rozmiar50–60 cm × 90–125 cm
KwitnienieLato
WilgotnośćWystarcza przeciętna wilgotność powietrza na zewnątrz; ważniejsza jest stała wilgotność gleby.
Odczyn gleby (pH)Slightly acidic to neutral, broadly tolerant
Wymagania pokarmoweLekkie nawożenie wiosenne
Temperatura minimalnaOkoło -40°C w pełnym spoczynku i po dobrym ukorzenieniu; deklaracje zależą od stanowiska
Strefa USDAUSDA Zones 3–8
Tempo wzrostuŚrednie

Światło i stanowisko

Zapewnij jasne światło rozproszone, poranne słońce lub półcień; głęboki cień może osłabić wzrost, a silne popołudniowe słońce przypalać jaśniejszy środek liści i zwiększać stres wodny. W gorących regionach wybierz miejsce z porannym światłem i popołudniową ochroną. Blade, wybielone plamy wskazują na nadmiar słońca, natomiast wyciągnięty wzrost i słabsze wybarwienie na zbyt ciemne stanowisko.

Podlewanie i wilgotność

Podlewaj głęboko, gdy wierzchnie 2–3 cm gleby zaczynają przesychać, utrzymując strefę korzeniową równomiernie wilgotną, ale nie na przemian zalaną i suchą. W czasie gorącej, wietrznej pogody zwiększ częstotliwość podlewania, a po rozpoczęciu spoczynku ją ogranicz. Lekka ściółka pomaga stabilizować temperaturę gleby, lecz nie powinna dotykać korony. Przeciętna wilgotność powietrza wystarcza, jeśli wilgotność gleby jest stała.

Gleba i podłoże

Najlepsza jest żyzna, zatrzymująca wilgoć, ale swobodnie przepuszczalna gleba. Idealna będzie próchniczna glina; ciężką glebę warto poprawić materią organiczną i drenażem. Odpowiednie pH jest lekko kwaśne do obojętnego, choć funkie tolerują dość szeroki zakres. Unikaj miejsc stale podmokłych, ponieważ zwiększają ryzyko chorób korzeni i korony.

Nawożenie

Wczesną wiosną, gdy pojawiają się pędy, zastosuj zbilansowany nawóz o spowolnionym działaniu albo cienką warstwę kompostu. Na słabej glebie można wykonać drugie lekkie nawożenie, ale zakończ je do połowy lata, aby roślina zdrewniała przed spoczynkiem. Unikaj nadmiaru azotu, który sprzyja miękkim liściom i szkodnikom.

Wzrost i pokrój

Odmiana tworzy stopniowo powiększającą się, kopulastą kępę liści wyrastających z nasady. Dojrzałe rośliny mogą być szerokie i gęste, dlatego pozostaw dużo miejsca; dziel je tylko wtedy, gdy korona jest nadmiernie zagęszczona lub gdy chcesz rozmnożyć roślinę. Pstre funkie mogą sporadycznie wypuszczać całkowicie zielone pędy, które warto usuwać, aby zachować wzór odmiany.

Sadzenie

Sadzenie i przesadzanie

Termin sadzeniaWiosna lub wczesna jesień
Głębokość sadzeniaKorona na poziomie podłoża lub tylko nieznacznie poniżej
Rozstawa90–125 cm

Sadź wiosną lub wczesną jesienią, umieszczając koronę na poziomie powierzchni podłoża albo tylko nieznacznie niżej; nie zakopuj głęboko wyrastających pąków. Zachowaj około 90–125 cm odstępu, aby kępa mogła się szeroko rozwinąć. W pierwszym sezonie regularnie podlewaj, by nowe podziały dobrze ukorzeniły się przed zimą.

Przesadzanie

Rośliny uprawiane w pojemnikach przesadzaj wiosną, przed intensywnym rozwojem liści, gdy kępa jest zbyt gęsta lub korzenie wypełnią donicę. Użyj pojemnika tylko nieco większego oraz świeżego, zatrzymującego wilgoć, lecz przepuszczalnego podłoża. Koronę umieść na tej samej głębokości i obficie podlej.

Praktyczne działania

Rozmnażanie i przycinanie

Rozmnażanie

Dziel starsze kępy wiosną, gdy wyrastają pędy, albo wczesną jesienią. Oddzielaj fragmenty z kilkoma oczkami i zdrowymi korzeniami, używając ostrego, zdezynfekowanego noża lub szpadla. Nasiona nie odtwarzają wiernie cech odmiany, dlatego preferowane są podział kępy lub czyste rozmnażanie klonalne w szkółce.

Przycinanie

Po kwitnieniu przytnij pędy kwiatostanowe, jeśli nie chcesz dopuścić do tworzenia nasion, albo pozostaw je na krótki okres dekoracyjny. Żółknące liście usuń po przymrozkach lub gdy późną jesienią całkowicie się zapadną. Nie przycinaj wielokrotnie zdrowych liści w czasie sezonu.

Zadania sezonowe

Zimowanie

W odpowiednich strefach pozostaw uśpioną koronę w gruncie. Po silnym mrozie usuń zeschnięte liście i w odsłoniętych miejscach zastosuj lekką ściółkę, pozostawiając koronę na tyle odkrytą, by nie gniła. Rośliny w pojemnikach są bardziej narażone na przemarzanie korzeni; osłoń je w nieogrzewanym, zabezpieczonym miejscu albo zadołuj donicę w gruncie.

Praktyczne zastosowanie

Zastosowanie

Stosuj jako okaz liściowy, roślinę obwódkową, do nasadzeń grupowych, ogrodu leśnego lub dużego pojemnika w cienistym miejscu. Kontrastowe liście rozjaśniają ciemne rabaty niezależnie od kwiatów. Trzymaj z dala od zwierząt, które mogą podgryzać rośliny, ponieważ funkie są dla nich toksyczne.

Identyfikacja i pokrój

Wygląd zewnętrzny

Liście są owalne do szeroko sercowatych, lekko faliste, zwykle satynowe lub delikatnie fakturowane. Niezwykły trójbarwny wzór tworzy cienki, nieregularny biały pas między jaśniejszym środkiem a szerokim, ciemnozielonym brzegiem. Wyprostowane pędy kwiatostanowe wznoszą się ponad kępę i tworzą jasnolawendowe kwiaty. Mogą pojawiać się całkowicie zielone pędy, które warto usuwać przy podziale.

Kwitnienie

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Kolory kwiatów
Jasnolawendowy do fioletowego
Forma kwiatu
Zwieszające się, sześciolistkowe kwiaty w szczytowych gronachForma kwiatu
ZapachBez zapachu
Rozmiar kwiatuŚrednie

Jasnolawendowe do fioletowych, zwisające kwiaty o sześciu listkach okwiatu zebrane są w szczytowe grona na wyprostowanych pędach kwiatostanowych ponad liśćmi. Kwitnienie przypada głównie na lato, w Polsce zwykle od lipca do sierpnia. Odmiana jest uprawiana przede wszystkim dla liści, a nie dla zapachu czy okazałych kwiatów.

Relacja ekologiczna

Zapylanie i odwiedzający

Letnie kwiaty dostarczają nektaru i pyłku niespecjalistycznym owadom, w tym pszczołom, trzmielom i bzygom. Nie potwierdzono gatunku zapylacza związanego wyłącznie z odmianą ‘Striptease’, dlatego podano grupy odwiedzających, a nie konkretny gatunek.

Ochrona roślin

Choroby i szkodniki

Choroby

Aby ograniczyć zgniliznę korony i korzeni, unikaj podmokłego podłoża i sadź koronę płytko. Usuwaj zamierające lub chore części oraz poprawiaj przewiewność nadmiernie zagęszczonych kęp. Poważnym zagrożeniem jest wirus Hosta Virus X; kupuj zdrowy materiał, izoluj podejrzane rośliny i dezynfekuj narzędzia między podziałami, ponieważ nie ma skutecznego leczenia.

Szkodniki

Ślimaki i ślimaki nagie często wygryzają liście funkii, szczególnie podczas chłodnej, wilgotnej pogody. Ogranicz kryjówki, podlewaj przy nasadzie, usuwaj resztki roślinne i kontroluj rośliny nocą. W razie potrzeby stosuj bariery lub dopuszczone środki zgodnie z etykietą, chroniąc zwierzęta i dziką przyrodę.

Bezpieczeństwo i alergeny

Toksyczność i pyłki

ToksycznośćToksyczna dla psów i kotów po zjedzeniu

Funkie zawierają saponiny i są uznawane za toksyczne dla psów i kotów po zjedzeniu. Typowe objawy to wymioty, biegunka i osowiałość. Toksyczność dla ludzi nie jest dobrze określona, dlatego nie należy celowo spożywać rośliny, trzeba nadzorować dzieci i po połknięciu skontaktować się z lekarzem lub weterynarzem.

Pyłki i alergieNiewielkie zagrożenie pyłkowe w powietrzu
Typowy okres
Okres kwitnienia, głównie czerwiec–sierpień
Zapylanie / pyłek
Głównie pyłek przenoszony przez owady; nie jest ważnym źródłem pyłku unoszonego przez wiatr

Kwiaty funkii uwalniają pyłek podczas kwitnienia, jednak roślina jest przede wszystkim zapylana przez owady i nie jest zwykle uznawana za ważne źródło sezonowego pyłku przenoszonego przez wiatr. Osoby wrażliwe powinny unikać dotykania kwiatów podczas nasilonych objawów alergii i obserwować własną reakcję.

Psy Toksyczna po zjedzeniu; mogą wystąpić objawy żołądkowo-jelitowe.
Koty Toksyczna po zjedzeniu; mogą wystąpić wymioty, biegunka i osowiałość.
Dzieci Nie stwierdzono specyficznej, poważnej toksyczności dla ludzi; nie spożywać.
Dotknięte części rośliny Wszystkie części, w tym liście, kwiaty i korzenie
Środowisko naturalne

Naturalne siedlisko

Sama odmiana pochodzi z ogrodnictwa, natomiast przodkowie rodzaju Hosta wywodzą się z umiarkowanych, leśnych siedlisk Azji Wschodniej. Funkie preferują próchniczne gleby, światło rozproszone, sezonową wilgoć i zimowy spoczynek. W Polsce dobrze rosną w miejscach, gdzie letnie upały są łagodzone, a podłoże nie przesycha wielokrotnie.

Warto wiedzieć

Ciekawostka

‘Striptease’ jest sportem odmiany ‘Gold Standard’, wyselekcjonowanym przez C. i R. Thompsonów. W 2005 roku otrzymała tytuł Hosta of the Year przyznawany przez American Hosta Growers Association. Jej znakiem rozpoznawczym jest wąski biały pas między jasnym środkiem a ciemnym obrzeżeniem.

Pytania i odpowiedzi

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

23 pytań

Najczęstsze pytania ściśle związane z rośliną — krótkie, bezpośrednie odpowiedzi.

🌱Quick care

Czym jest Hosta 'Striptease'?

Hosta 'Striptease' to odporna bylina zielna uprawiana dla pstrych liści. Zwykle mają one limonkowożółty do złocistego środek, wąski biały pas i szerokie ciemnozielone obrzeżenie.

Jak duża rośnie Hosta 'Striptease'?

W dojrzałym wieku tworzy kępę wysoką na około 50–60 cm i szeroką mniej więcej na 115 cm. Osiągnięcie pełnych rozmiarów ogrodowych może zająć około 2–5 lat.

Jak szybko rośnie Hosta 'Striptease'?

Jest zwykle średnio silnie rosnącą funkią, która wypełnia miejsce w ciągu kilku sezonów. Wzrost przyspiesza przy stałej wilgotności, żyznej glebie i odpowiednim cieniu.

🌤️Environment and placement

Czy Hosta 'Striptease' potrzebuje cienia?

Najlepiej rośnie w półcieniu do cienia, szczególnie z ochroną przed intensywnym popołudniowym słońcem. Jasne światło rozproszone lub łagodne poranne słońce zwykle sprzyjają dobremu wybarwieniu.

Czy Hosta 'Striptease' toleruje poranne słońce?

Tak, zwykle znosi kilka godzin łagodnego porannego słońca, jeśli gleba pozostaje równomiernie wilgotna. Chroń ją przed gorącym słońcem popołudniowym, które może blaknąć i przypalać liście.

Czy Hosta 'Striptease' może rosnąć w pełnym słońcu?

Może przetrwać ograniczoną ekspozycję na pełne słońce w chłodnych i wilgotnych warunkach, ale nie jest to jej preferowane stanowisko. Bezpośrednie słońce popołudniowe może powodować przypalenia i pogarszać jakość wybarwienia.

Jakie strefy USDA są odpowiednie dla Hosta 'Striptease'?

Zwykle nadaje się do ogrodów z mroźnymi zimami, w tym do wielu stanowisk w strefach USDA 3–9. Dokładne wyniki zależą od ochrony zimowej, letnich upałów i lokalnej wilgotności.

Jaka gleba jest najlepsza dla Hosta 'Striptease'?

Najlepsza będzie żyzna, wilgotna, ale przepuszczalna glina lub ulepszona gleba ciężka. Materia organiczna poprawia drenaż gliny i zwiększa zdolność gleby piaszczystej do zatrzymywania wody.

💧Care and problems

Jak często podlewać Hosta 'Striptease'?

Podlewaj regularnie, aby gleba była stale wilgotna, lecz nie podmokła. W czasie upałów i suszy zapewnij więcej wody, szczególnie roślinom rosnącym w jaśniejszym miejscu.

Dlaczego liście Hosta 'Striptease' brązowieją?

Brązowe brzegi lub plamy zwykle oznaczają upał, suszę, przypalenie słoneczne albo nieregularne podlewanie. Odsuń roślinę od ostrego popołudniowego słońca i utrzymuj stałą wilgotność, unikając długotrwałego zalania.

Dlaczego Hosta 'Striptease' traci środkowy pas?

Zmiana lub osłabienie środkowego pasa może wynikać z sezonowych różnic, stresu, nadmiernego cienia albo rewersji w obrębie kępy. Pędy stale tworzące zwykłe zielone liście mogą być rewersami i można je oddzielić.

Jak chronić Hosta 'Striptease' przed ślimakami?

Ogranicz kryjówki ślimaków, usuń gęste resztki roślinne i regularnie kontroluj rośliny, zwłaszcza po deszczu. Przy silnym żerowaniu pomagają ręczne zbieranie, bariery lub dopuszczony lokalnie środek przeciw ślimakom.

Czy jelenie zjadają Hosta 'Striptease'?

Tak, jelenie często żerują na funki ach, także na odmianie ‘Striptease’. Przy silnej presji stosuj ogrodzenie, repelenty lub siatkę ochronną.

🪴Planting and repotting

Kiedy najlepiej sadzić Hosta 'Striptease'?

Sadź wiosną lub wczesną jesienią, gdy temperatury są umiarkowane. Po posadzeniu obficie podlej i utrzymuj strefę korzeniową równomiernie wilgotną podczas ukorzeniania.

W jakich odstępach sadzić Hosta 'Striptease'?

Jeśli chcesz zapewnić miejsce dojrzałej kępie, sadź co około 90–120 cm od środka do środka. Mniejszy odstęp przyspieszy zwarcie nasadzeń, ale może wymagać wcześniejszego podziału.

Czy Hosta 'Striptease' może rosnąć w glinie?

Tak, pod warunkiem że glina zostanie wzbogacona materią organiczną i nie będzie stale podmokła. Jeśli miejsce zatrzymuje wodę, posadź roślinę nieco wyżej lub popraw drenaż.

Czy Hosta 'Striptease' nadaje się do pojemnika?

Tak, uprawiaj ją w dużym pojemniku z otworami odpływowymi i żyznym, zatrzymującym wilgoć podłożem. Rośliny w donicach szybciej przesychają niż te w gruncie i wymagają ochrony przed silnym przemarzaniem zimą.

✂️Propagation and pruning

Jak dzielić Hosta 'Striptease'?

Dziel ją wczesną wiosną, gdy pojawiają się pędy, albo wczesną jesienią. Wykop kępę, oddziel fragmenty ze zdrowymi korzeniami i co najmniej jednym lub dwoma pędami, a następnie szybko posadź je na pierwotnej głębokości.

Czy Hosta 'Striptease' można rozmnażać z nasion?

Może wytwarzać nasiona, ale siewki mogą nie powtórzyć charakterystycznego wyglądu odmiany. Jeśli zależy ci na roślinach wiernych typowi, preferowany jest podział kępy.

Czy usuwać całkowicie zielone pędy Hosta 'Striptease'?

Tak, jeśli chcesz zachować pstre wybarwienie, usuwaj stale zielone pędy. Wykop je głębiej i oddziel całą rewertującą część pędu lub korony, zamiast tylko obcinać liście.

⚠️Toxicity and safety

Czy Hosta 'Striptease' jest trująca dla psów i kotów?

Tak, po zjedzeniu jest toksyczna dla psów i kotów. Nie dopuszczaj do podgryzania liści ani kwiatów, a w razie niepokojących objawów po spożyciu szybko skontaktuj się z weterynarzem.

🌸Flowering and special interest

Kiedy kwitnie Hosta 'Striptease'?

Zwykle kwitnie latem. Jasnofioletowe kwiaty pojawiają się ponad liśćmi na wyprostowanych pędach kwiatostanowych.

Czy obcinać kwiaty Hosta 'Striptease'?

Obcinanie pędów kwiatostanowych jest opcjonalne i po kwitnieniu poprawia głównie wygląd rośliny. Możesz je pozostawić, jeśli podobają ci się kwiaty lub chcesz obserwować rozwój nasion.

Odkrywaj

Podobne rośliny

Więcej roślin →
Weryfikowalność

Źródła i bezpieczeństwo danych

Ogółem 90%; cechy odmiany są dobrze udokumentowane, natomiast dane o zapylaczach i pyłku unoszonym w powietrzu są mniej szczegółowe dla tej konkretnej odmiany.