Nerine bowdenii 'Aphrodite' – fotografia rastlinyAI generovaná ilustrácia

Aphrodite (Nerine bowdenii ‘Aphrodite’)

Nerine bowdenii 'Aphrodite'
Slnečný, chránený okraj záhona, skalka, vyvýšený záhon alebo nádoba pri teplom múre. V chladnejších častiach Slovenska použite nádobu, ktorú možno pred silnými mrazmi premiestniť pod strechu. Vhodná aj pre začiatočníkov, ak zabezpečia drenáž a ochranu pred mrazom

Aphrodite (Nerine bowdenii ‘Aphrodite’) stručné predstavenie

Nerine bowdenii 'Aphrodite' je jesenne kvitnúca cibuľovina s dôležitou poznámkou k názvu: v záhradníckych zdrojoch sa označenie ‘Aphrodite’ často uvádza skôr pri hybride ×Amarine Belladiva než ako jednoznačný kultivar N. bowdenii. Profil preto zachováva požadované meno a zároveň upozorňuje na neistotu identity. Očakávajte nápadné ružové okolíky, letné obdobie pokoja, nevyhnutne priepustnú pôdu a ochranu pred silnými mrazmi, najmä v chladnejších oblastiach Slovenska.

Systematika

Taxonomické zaradenie

ČeľaďAmaryllidaceae
RodNerine
Skupina rastlínNeriny
Typ rastlinyOpadavá cibuľovitá trvalka
PôvodPožadovaná identita sa spája s Nerine bowdenii, pôvodom z východnej Južnej Afriky; zaradenie kultivaru je neisté.
Akceptovaný vedecký názovNerine bowdenii 'Aphrodite'
Rýchly prehľad

Starostlivosť o Aphrodite (Nerine bowdenii ‘Aphrodite’)

Najdôležitejšie nároky
Nároky na svetloPlné slnko až polotieň
Nároky na voduPočas rastu mierne; v období pokoja sucho
MrazuvzdornosťChránená
PôdaDobre odvodnená hlinitá alebo štrkovitá zmes pre cibuľoviny
VeľkosťPribližne 50–70 cm po kvetný stvol × Približne 30–45 cm v dospelom trse
KvitnutieKoniec leta až jeseň
VlhkosťPriemerná vonkajšia vlhkosť; okolie spiacich cibúľ udržiavajte bez stojatej vody.
pH pôdySlightly acidic to neutral
Nároky na živinySlabé hnojivo na cibuľoviny alebo kompost
Minimálna teplotaPribližne −5 °C pri zakorenených chránených rastlinách; dolná hranica tejto identity je neistá
USDA zónaUSDA Zones 7–10 with protection; colder areas are best treated as container plants
Rýchlosť rastuStredná po zakorenení

Svetlo a umiestnenie

Pre najsilnejšie kvitnutie doprajte plné slnko, najmä v chladnejších oblastiach Slovenska; v horúcich polohách pomôže popoludňajší polotieň. Vhodný je južne orientovaný múr alebo chránený vyvýšený záhon. Slabé kvitnutie a poliehavé stvoly môžu znamenať málo svetla, zatiaľ čo spálené listy či rýchlo vysychajúca nádoba poukazujú na nadmerné teplo alebo sucho.

Zálievka a vlhkosť

Počas aktívneho rastu zalievajte dôkladne, potom nechajte vrchnú vrstvu pôdy pred ďalšou zálievkou preschnúť. Keď listy žltnú, zálievku obmedzte a spiace cibule udržiavajte najmä v nádobách skôr suché. Pri objavení nového rastu začnite opäť mierne zalievať. Drenáž je dôležitejšia než vysoká vlhkosť; črepníky nikdy nenechávajte stáť vo vode.

Pôda a substrát

Použite veľmi dobre odvodnenú hlinitú alebo štrkovitú zmes pre cibuľoviny. Vonkajšia pôda nesmie zostať zamokrená, najmä počas letného pokoja a v zime. Vhodné je mierne kyslé až neutrálne prostredie; ťažký íl zlepšite štrkom a organickou hmotou, nie vytvorením mokrého miesta okolo cibule.

Hnojenie

Pri obnovení rastu prihnojte mierne vyváženým hnojivom na cibuľoviny v dávke podľa etikety alebo tenkou vrstvou vyzretého kompostu. Druhá slabá dávka po odkvitnutí môže podporiť doplnenie zásob v cibuli. Počas úplného pokoja nehnojte a vyhnite sa vysokému obsahu dusíka, ktorý tvorí slabé listy.

Rast a habitus

Ide o trsovitú geofytu s výrazným sezónnym rytmom: aktívny rast a kvitnutie prebiehajú koncom leta alebo na jeseň, po čom nasleduje pokoj. Cibule nechajte nerušené a počas leta ich neprelievajte, pretože nadmerná vlaha podporuje hnilobu.

Výsadba

Výsadba a presádzanie

Čas výsadbyKoniec leta až začiatok jesene
Hĺbka výsadbyKrčok cibule ponechajte na úrovni pôdy alebo mierne nad jej povrchom.
RozostupyPribližne 10 cm

Spiace cibule vysádzajte koncom leta alebo začiatkom jesene na miesto, kde je leto dostatočne teplé na obdobie pokoja a jesenné teploty podporia kvitnutie. Krčok ponechajte na úrovni pôdy alebo tesne nad ňou; pri skupinovej výsadbe dodržte rozstup približne 10 cm. V chladných oblastiach pestujte v nádobách alebo pri chránenom múre orientovanom na juh.

Presádzanie

Rastliny v nádobe presádzajte počas pokoja alebo tesne pred začiatkom rastu do priepustného substrátu pre cibuľoviny a nádoby s odtokovými otvormi. Zbytočne s cibuľami nemanipulujte; lepšie kvitnú, keď nemajú priveľkú nádobu.

Praktické úkony

Rozmnožovanie a rez

Rozmnožovanie

Oddeľte dcérske cibule počas vegetačného pokoja alebo po odkvitnutí, pričom zachovajte pripojenú bazálnu časť. Nerine bowdenii možno množiť semenami, no pomenované kultivary sa zo semien nezachovajú verne; na zachovanie identity použite odnože alebo delenie. Plodnosť konkrétneho ‘Aphrodite’ je neistá.

Rez

Po odkvitnutí odstráňte odkvitnuté stvoly, ak nechcete tvorbu semien. Zdravé listy ponechajte, kým prirodzene nezožltnú, pretože dopĺňajú zásoby v cibuli. Odstrihnite iba odumreté alebo choré časti.

Sezónna starostlivosť

Prezimovanie

V zónach USDA 7–10 vysaďte rastlinu na chránené, dobre odvodnené miesto a po ochladení pôdy ju len zľahka zamulčujte. V chladnejších oblastiach pestujte v nádobách a pred silnými mrazmi ich premiestnite na chladné, svetlé a bezmrazové miesto. Spiace cibule udržiavajte len mierne suché, nie v teple a trvalo mokré.

Praktické využitie

Využitie

Využite ju v jesenných záhonoch, vyvýšených záhonoch, skalkách, nádobách a na rez kvetov. Vysoké bezlisté stvoly prinášajú sezónnu farbu v čase, keď mnohé letné trvalky odkvitajú. Je iba okrasná a nemá sa používať ako potravina ani liečivo.

Určenie a habitus

Vzhľad

Rastlina vytvára prízemný trs úzkych remencovitých zelených listov. Nad listami vyrastajú vysoké, väčšinou bezlisté stvoly s guľovitými okolíkmi ružových, späť zahnutých kvetov a výraznými tyčinkami. Vzhľad konkrétneho kultivaru nie je úplne istý, pretože označenie ‘Aphrodite’ sa používa v rozporných záhradníckych klasifikáciách.

Kvitnutie

jan feb mar apr máj jún júl aug sep okt nov dec
Farby kvetov
Ružová
Tvar kvetu
Okolík spätných, ľaliovitých kvetovTvar kvetu
VôňaVýrazná vôňa nie je zdokumentovaná
Veľkosť kvetuVeľké

Požadované označenie sa spája s jesennými okolíkmi typickými pre neriny. Kvety vyrastajú na vysokých, väčšinou bezlistých stvoloch a vytvárajú výrazný sezónny efekt pred návratom remencovitých listov alebo v jeho čase. Presná intenzita kvitnutia kultivaru ‘Aphrodite’ je neistá, pretože rovnaké meno sa používa aj pri hybride ×Amarine Belladiva.

Ekologické vzťahy

Opeľovanie a návštevníci

Spoľahlivé záznamy návštev opeľovačov pre tento presný kultivar nie sú k dispozícii. Kvety nerín môžu navštevovať hmyz a niektoré juhoafrické formy Nerine majú špecializované opeľovacie systémy, no vhodná skupina návštevníkov pre ‘Aphrodite’ zostáva neistá.

Ochrana rastlín

Choroby a škodcovia

Choroby

Ťažkostiam predchádzajte plytkou výsadbou do priepustnej pôdy, obmedzením letnej zálievky počas pokoja a odstránením poškodeného pletiva. V mokre sledujte hnilobu cibúľ a pri vírusoch pruhovanie či deformované listy; silno napadnuté cibule radšej zlikvidujte a nerozmnožujte ich.

Škodcovia

Na cibuliach a rašiacich listoch kontrolujte roztoče cibúľ, červce, vošky a strapky. Základom prevencie je dobrá drenáž, zdravý sadivový materiál a neprelievanie; silno napadnuté alebo hnijúce cibule odstráňte a prípravky používajte iba podľa miestnych povolení.

Bezpečnosť a alergény

Toxicita a peľ

ToxicitaStredne toxická pri požití

Druhy rodu Nerine obsahujú alkaloidy čeľade Amaryllidaceae; cibule a ostatné časti preto považujte pri požití za škodlivé. Najsilnejšie podklady sa týkajú rodu alebo druhu, nie tejto spornej identity kultivaru. Rastlinu nepožívajte, po manipulácii s cibuľami si umyte ruky a sadivo držte mimo dosahu detí a zvierat.

Peľ a alergiaNízka významnosť vzdušného peľu
Typické obdobie
Koniec leta až jeseň
Opeľovanie / peľ
Hmyzom prenášaný kvetový peľ

Kvety vytvárajú peľ, no ide o hmyzom opeľovanú cibuľovinu, nie o výrazný zdroj vetrom šíreného peľu. Údaje o vzdušných alergénoch špecifické pre tento kultivar neboli nájdené. Ľudia s peľovou citlivosťou by sa napriek tomu mali pri silnom kvitnutí vyhnúť blízkemu dotýkaniu kvetov a sledovať vlastné príznaky.

Psy Pri požití potenciálne toxická; najväčším rizikom je cibuľa.
Mačky Pri požití potenciálne toxická; zabráňte prístupu k cibuliam a rastlinným zvyškom.
Deti Nedovoľte deťom žuť cibule, listy ani kvety.
Dotknuté časti rastliny Cibule a ostatné časti rastliny
Prirodzené prostredie

Pôvodné stanovište

Nerine bowdenii pochádza z východnej Južnej Afriky, kde rastie v subtropických horských prostrediach a ako cibuľovitá geofyta prežíva striedanie vlhkého a suchého obdobia. V kultúre potrebuje drenáž, výrazný pokoj a ochranu pred silným chladom.

Dobre vedieť

Zaujímavosť

Nerine bowdenii je v lete rastúca a v zime spiaca geofyta z južnej Afriky. Dužinaté korene môžu pretrvávať aj počas pokoja cibule. Meno ‘Aphrodite’ sa v záhradníckom obchode často spája s ×Amarine Belladiva, čo vytvára významnú identifikačnú neistotu.

Otázky a odpovede

Často kladené otázky (FAQ)

24 otázok

Najdôležitejšie otázky o tejto rastline s krátkymi a priamymi odpoveďami.

🌱Rýchla starostlivosť

Čo je Nerine bowdenii 'Aphrodite'?

Nerine bowdenii 'Aphrodite' je okrasná cibuľovitá rastlina z čeľade Amaryllidaceae, pestovaná pre ružové jesenné súkvetia. V záhradníckych zdrojoch sa často predáva aj ako Amarine Belladiva 'Aphrodite', čo odráža jej predpokladaný hybridný pôvod.

Ako sa pestuje Nerine bowdenii 'Aphrodite'?

Pestujte ju na plnom slnku až v polotieni, v mimoriadne priepustnej pôde, počas aktívneho rastu zalievajte mierne a v období pokoja ju udržiavajte skôr v suchu. Na miestach so silnými mrazmi alebo dlhou zimnou vlhkosťou jej poskytnite ochranu.

Je Nerine bowdenii 'Aphrodite' vhodná pre začiatočníkov?

Áno, ak je vysadená do dobre odvodnenej pôdy a má teplé, chránené stanovište. Najväčším rizikom je nadmerná zimná vlhkosť, príliš hlboká výsadba a nedostatočná ochrana pred silným mrazom.

🌤️Prostredie a umiestnenie

Koľko slnka potrebuje Nerine bowdenii 'Aphrodite'?

Pre najsilnejšie kvitnutie potrebuje plné slnko, hoci toleruje aj polotieň. V chladnejšom podnebí je mimoriadne užitočné slnečné miesto pri múre, ktorý odráža teplo.

Môže Nerine bowdenii 'Aphrodite' rásť v polotieni?

Áno, v polotieni môže rásť, no kvitnutie býva slabšie než na plnom slnku. Vyberte svetlý polotieň s dobrým prúdením vzduchu a pôdou, ktorá rýchlo odvádza vodu.

Je Nerine bowdenii 'Aphrodite' mrazuvzdorná na Slovensku?

Odolnosť závisí od zimnej teploty, drenáže a ochrany, preto je v chladnejších častiach Slovenska bezpečnejšie pestovať ju ako chránenú cibuľovinu. V miernych polohách môže prezimovať vonku na chránenom a dobre odvodnenom mieste.

Prežije Nerine bowdenii 'Aphrodite' mráz?

Po zakorenení a v suchu znesie slabý mráz, no silné alebo dlhé premrznutie môže cibuľu poškodiť. Pri očakávaní výrazného ochladenia ju pestujte na chránenom mieste alebo nádoby preneste do bezmrazového priestoru.

Dá sa Nerine bowdenii 'Aphrodite' pestovať v nádobe?

Áno, dobre rastie v nádobe naplnenej štrkovitou, priepustnou zmesou pre cibuľoviny. Nádoby sú obzvlášť praktické v chladnom alebo vlhkom podnebí, pretože ich možno na zimu premiestniť pod strechu.

Aké stanovište je pre Nerine bowdenii 'Aphrodite' najlepšie?

Vyberte slnečné, chránené miesto pred silným vetrom a zimnou mokrou pôdou. Vhodný je vyvýšený záhon, okraj orientovaný na juh, skalka alebo nádoba, ak je drenáž vynikajúca.

💧Starostlivosť a problémy

Ako často zalievať Nerine bowdenii 'Aphrodite'?

Počas aktívneho rastu zalievajte mierne a medzi zálievkami nechajte vrchnú časť pôdy mierne preschnúť. Keď listy odumierajú, zálievku obmedzte a počas pokoja udržiavajte cibuľu prevažne v suchu.

Prečo Nerine bowdenii 'Aphrodite' nekvitne?

Slabé kvitnutie často spôsobuje nedostatok slnka, priveľa letnej vlhkosti, nedávne presadenie alebo mladé cibule. Počas pokoja udržiavajte rastlinu v teple a suchu, zbytočne ju nepremiestňujte a nechajte trs zosilnieť.

Prečo listy Nerine bowdenii 'Aphrodite' žltnú?

Žltnutie po vegetačnom období je prirodzeným znakom nástupu pokoja. Ak listy žltnú počas aktívneho rastu, skontrolujte prelievanie, slabú drenáž, hnilobu cibule alebo nedostatok svetla.

Potrebuje Nerine bowdenii 'Aphrodite' hnojivo?

Na začiatku rastu použite miernu dávku hnojiva na cibuľoviny a prípadne ďalšiu po odkvitnutí, ak rastlina aktívne tvorí listy. Počas pokoja nehnojte; nadbytok živín môže viesť k slabému rastu a zhoršiť podmienky v substráte.

Akú pôdu potrebuje Nerine bowdenii 'Aphrodite'?

Použite dobre odvodnenú hlinito-štrkovitú zmes pre cibuľoviny, ktorá nezostáva zamokrená. Ťažkú pôdu zlepšite hrubým štrkom, minerálnym materiálom alebo organickou hmotou, pričom zachovajte rýchly odtok vody okolo cibule.

🪴Výsadba a presádzanie

Kedy vysádzať cibule Nerine bowdenii 'Aphrodite'?

Suché cibule vysádzajte koncom leta alebo začiatkom jesene, ešte pred hlavným jesenným kvitnutím. V chladnom alebo vlhkom podnebí je bezpečnejšie pestovanie v nádobe, ktorú možno pred zimou chrániť.

Ako hlboko vysadiť cibule Nerine bowdenii 'Aphrodite'?

Krčok alebo horný hrot cibule umiestnite na úroveň pôdy alebo mierne nad jej povrch; nezahrabávajte ju hlboko. Plytká výsadba obmedzuje riziko hniloby a zodpovedá jej potrebe dobre odvodnených podmienok.

Vyhovuje Nerine bowdenii 'Aphrodite' pestovanie v tesnej nádobe?

Vo všeobecnosti kvitne dobre, keď je mierne natlačená, a nemala by sa zbytočne presádzať. Presádzajte iba vtedy, keď je nádoba výrazne preplnená, substrát sa rozpadá alebo sa zhoršila drenáž.

✂️Rozmnožovanie a rez

Ako rozmnožiť Nerine bowdenii 'Aphrodite'?

Najpraktickejšie je oddeliť dcérske cibule od vytvoreného trsu počas pokoja alebo tesne pred novým rastom. Výsev je možný, ale pomalší a nemusí vytvoriť rastliny totožné s pomenovaným kultivarom.

Treba cibule Nerine bowdenii 'Aphrodite' deliť?

Delenie vykonajte iba pri príliš hustom trse alebo ak chcete získať ďalšie rastliny. Dcérske cibule oddeľujte opatrne počas pokoja a znovu ich vysaďte plytko do veľmi priepustného substrátu.

Treba Nerine bowdenii 'Aphrodite' po odkvitnutí zrezať?

Odkvitnuté súkvetia odstráňte, ak nechcete tvoriť semená, ale zdravé listy ponechajte až do prirodzeného zožltnutia a odumretia. Listy dopĺňajú zásoby potrebné na ďalšie kvitnutie.

⚠️Toxicita a bezpečnosť

Je Nerine bowdenii 'Aphrodite' toxická pre domáce zvieratá?

Áno, cibuľu aj ostatné časti rastliny treba pri požití považovať za stredne toxické. Cibule a rastlinný materiál držte mimo dosahu psov, mačiek, detí a iných zvierat; pri požití kontaktujte lekára alebo veterinára.

🌸Kvitnutie a zaujímavosti

Kedy Nerine bowdenii 'Aphrodite' kvitne?

Zvyčajne kvitne od konca leta do jesene, v miernom podnebí často približne v septembri a októbri. Termín sa môže meniť podľa miestnych teplôt, podmienok výsadby a pestovania vonku alebo v interiéri.

Akej farby sú kvety Nerine bowdenii 'Aphrodite'?

Kvety bývajú žiarivo až ružovo sfarbené a objavujú sa v guľovitých okolíkoch na pevných bezlistých stvoloch. Jednotlivé kvety majú úzke, mierne späť ohnuté alebo zvlnené lupienky.

Dá sa Nerine bowdenii 'Aphrodite' použiť ako rezaný kvet?

Áno, vysoké stonky a dlhotrvajúce ružové okolíky sú vhodné na rez. Stonky odrežte, keď sa začínajú otvárať prvé kvety v okolíku, a ihneď ich vložte do čistej vody.

Objavovať

Podobné rastliny

Ďalšie rastliny →
Overiteľnosť

Zdroje a spoľahlivosť údajov

78 % pre starostlivosť na úrovni druhu; 45 % pre presnú identitu kultivaru, pretože ‘Aphrodite’ sa často považuje za ×Amarine Belladiva.