Hydrangea macrophylla 'Glowing Embers' – fotografia rastlinyZdroj: Wikimedia CommonsPhoto by David J. StangCC BY-SA 4.0

Glowing Embers (Hydrangea macrophylla ‘Glowing Embers’)

Hydrangea macrophylla 'Glowing Embers'
Chránený záhon, výsadba pri dome, nádoba na terase alebo mierne zatienený okraj krovín s ranným slnkom; chráňte ju pred ostrým popoludňajším slnkom a vysušujúcim zimným vetrom. Áno, pri pravidelnej zálievke a opatrnom reze

Glowing Embers (Hydrangea macrophylla ‘Glowing Embers’) stručné predstavenie

Hydrangea macrophylla 'Glowing Embers' je kompaktná, guľovito rastúca veľkolistá hortenzia, cenená pre husté guľovité súkvetia. Kvety sa otvárajú v zelenkastých až krémových tónoch a postupne prechádzajú do žiarivej ružovočervenej, karmínovej, vínovej alebo fialovej farby. Výsledný odtieň ovplyvňuje pôda. Lesklé pílkovité listy sa na jeseň môžu sfarbiť do tmavočervena. Pestujte ju v polotieni, v humóznej, rovnomerne vlhkej a dobre priepustnej pôde a chráňte kvetné púčiky na starom dreve pred silným zimným mrazom.

Systematika

Taxonomické zaradenie

ČeľaďHydrangeaceae
RodHydrangea
Skupina rastlínHortenzie
Typ rastlinyOpadavý drevnatý ker
PôvodKultivar druhu Hydrangea macrophylla, ktorý pochádza z Japonska; pôvod kultivaru a šľachtiteľská história sú v zdrojoch uvádzané nejednotne.
Akceptovaný vedecký názovHydrangea macrophylla 'Glowing Embers'
Rýchly prehľad

Starostlivosť o Glowing Embers (Hydrangea macrophylla ‘Glowing Embers’)

Najdôležitejšie nároky
Nároky na svetloPolotieň až plné slnko pri dostatku vlahy
Nároky na voduRovnomerne vlhká
MrazuvzdornosťChránená vonku; odolná približne v zónach 6–9, pričom staré kvetné púčiky sú citlivé
PôdaÚrodná, vlhká a dobre priepustná hlinitá pôda s organickou hmotou
Veľkosť90–150 cm × 90–150 cm
KvitnutieZačiatok až polovica leta, často s možným neskorým letným dokvitnutím
VlhkosťVyhovuje jej bežná vonkajšia vlhkosť; dôležitejšia je pravidelne vlhká pôda než dodatočné zvlhčovanie vzduchu.
pH pôdyAbout 5.5–7.5; color response varies by cultivar and aluminum availability
Nároky na živinyVyvážené hnojivo pre kry alebo kompost na jar
Minimálna teplotaPribližne −18 °C pri zakorenených rastlinách na priaznivom stanovišti zóny 6; kvetné púčiky sa môžu poškodiť aj pri vyššej teplote podľa expozície a línie kultivaru
USDA zónaUSDA Zones 6–9; flower-bud survival is less reliable at the cold end of the range.
Rýchlosť rastuStredná

Svetlo a umiestnenie

Doprajte jej ranné slnko alebo jasný polotieň, najmä v horúcom podnebí. Plné slnko znáša, ak pôda zostáva rovnomerne vlhká, no ostré popoludňajšie slnko môže zvýšiť vädnutie, spálenie listov a blednutie kvetov. Pri nedostatku svetla má slabšie stonky a menej kvetov; príliš hlboký tieň kvitnutie obmedzí.

Zálievka a vlhkosť

Zalejte výdatne, keď vrchné približne 2–3 cm pôdy začnú presychať, a udržiavajte koreňový priestor rovnomerne vlhký, nie premočený. Počas horúceho a veterného počasia a pri pestovaní v nádobe zalievajte častejšie. Mulč s hrúbkou asi 5 cm obmedzí výpar, no nechajte okolo stoniek voľný priestor. Nespoliehajte sa na krátke povrchové kropenie.

Pôda a substrát

Použite úrodnú, humóznu, vlhkosť zadržiavajúcu, ale dobre priepustnú hlinitú pôdu. Vyhnite sa trvalo zamokrenému stanovišťu. Kyslosť pôdy ovplyvňuje farbu kvetov: kyslejšie podmienky môžu podporiť modrofialové tóny, zatiaľ čo neutrálna až zásaditá pôda spravidla zvýrazní ružové až červené sfarbenie. Pred úpravou pôdu otestujte.

Hnojenie

Na jar pri začiatku rastu aplikujte vyvážené pomaly pôsobiace hnojivo podľa návodu alebo povrchovo pridajte kompost. Vyhnite sa nadbytku dusíka, ktorý podporuje listy na úkor kvetov. Pravidelné hnojenie ukončite koncom leta, aby nové výhonky pred zimou vyzreli.

Rast a habitus

Kompaktný, hustý a guľovito rastúci ker so vzpriamenými až oblúkovito previsnutými stonkami. Kvitne na starom dreve, preto sa pri údržbe sústreďte na zachovanie zdravých prezimovaných výhonkov a ker pravidelne neskracujte. Sucho spôsobuje rýchle vädnutie a môže zhoršiť kvitnutie.

Výsadba

Výsadba a presádzanie

Čas výsadbyJar alebo jeseň
Hĺbka výsadbyKoreňový bal vysaďte v úrovni okolitej pôdy; krčok nezasypávajte.
Rozostupy90–150 cm

Vysádzajte na jar alebo na jeseň, pričom koreňový bal umiestnite do rovnakej úrovne, v akej rástol predtým. Rastliny vysádzajte približne 90–150 cm od seba podľa požadovanej hustoty. Okolo nich rozložte asi 5 cm organického mulču, nie však priamo ku stonkám. Po výsadbe a počas zakoreňovania pravidelne zalievajte.

Presádzanie

Kontajnerové rastliny presádzajte skoro na jar pred začiatkom aktívneho rastu, iba do o niečo väčšej nádoby. Časť substrátu vymeňte, koreňový bal však príliš nenarušujte. Použite stabilnú nádobu s odtokovými otvormi, po presadení rastlinu dôkladne zalejte a dočasne ju chráňte pred popoludňajším slnkom.

Praktické úkony

Rozmnožovanie a rez

Rozmnožovanie

Rozmnožujte mäkkými odrezkami koncom jari alebo začiatkom leta, prípadne polovyzretými odrezkami neskôr v sezóne. Odoberte zdravé nekvitnúce výhonky, odstráňte spodné listy a zapichnite ich do sterilného, rovnomerne vlhkého substrátu. Do vytvorenia koreňov udržiavajte vysokú vzdušnú vlhkosť. Kultivary sa zo semien nereprodukujú spoľahlivo.

Rez

Režte mierne hneď po odkvitnutí: odstráňte odkvitnuté súkvetia a iba najstaršie alebo poškodené stonky. Na jeseň, v zime ani skoro na jar ker výrazne neskracujte, pretože kvetné púčiky vznikajú na výhonkoch z predchádzajúceho roka. V chladnejších oblastiach počkajte do začiatku nového rastu a odstráňte len zjavne odumreté drevo.

Sezónna starostlivosť

Prezimovanie

Chráňte rastlinu pred vysušujúcim vetrom a silným mrazom, najmä v chladných mikroklimatických podmienkach zóny 6 a nižších. Odkvitnuté súkvetia môžete ponechať cez zimu ako čiastočnú ochranu púčikov a pri silných mrazoch ker prikryť priedušným materiálom. Staré stonky nerežte, kým sa na jar neukáže rozsah poškodenia.

Praktické využitie

Využitie

Vhodná ako solitéra, ker pri dome, skupinová výsadba, neformálny živý plot, rastlina do nádoby na terasu alebo zdroj čerstvých a sušených súkvetí. Husté guľovité súkvetia sú predovšetkým okrasné a pre opeľovače spravidla menej hodnotné než ploché súkvetia s väčším podielom odkrytých plodných kvetov.

Určenie a habitus

Vzhľad

Rastlina vytvára hustý guľovitý trs široko oválnych, lesklých a pílkovitých listov. Letnému vzhľadu dominujú veľké guľovité súkvetia, zatiaľ čo listy môžu na jeseň nadobudnúť tmavočervené tóny. Stonky sú drevnaté a staršie výhonky sú dôležité, pretože nesú množstvo púčikov pre kvety nasledujúceho roka.

Kvitnutie

jan feb mar apr máj jún júl aug sep okt nov dec
Farby kvetov
Zelenobiela, ružová, červená, vínová, fialová až fialovomodrá
Tvar kvetu
Guľovité súkvetia typu mopheadTvar kvetu
VôňaBez vône alebo bez výraznej vône
Veľkosť kvetuVeľké súkvetia, často približne 20 cm široké

Kultivar vytvára husté, guľovité súkvetia typu mophead. Kvitne spravidla od začiatku alebo polovice leta a niekedy vytvorí aj neskoršiu vlnu kvetov. Kvitne najmä na výhonkoch z predchádzajúceho roka, preto môže zimné poškodenie alebo neskorý rez odstrániť púčiky pre nasledujúcu sezónu.

Ekologické vzťahy

Opeľovanie a návštevníci

Veľké guľovité súkvetia kultivaru tvoria najmä nápadné sterilné kvety, preto ich návštevnosť býva menšia než pri plochých súkvetiach. Včely, čmele, motýle a ďalší hmyz môžu navštevovať menšie plodné kvety, ak sú prístupné, nejde však o prvotriednu rastlinu pre opeľovače.

Ochrana rastlín

Choroby a škodcovia

Choroby

Sledujte škvrnitosť listov, múčnatku, sivú pleseň, odumieranie púčikov a bakteriálne vädnutie, najmä ak listy zostávajú mokré alebo je slabé prúdenie vzduchu. Odstraňujte napadnuté listy, zalievajte ku koreňom, nepresádzajte príliš nahusto a náradie dezinfikujte. Hniloba podpníka sa objavuje len zriedkavo.

Škodcovia

Môžu sa objaviť vošky, príležitostne roztočce, puklice alebo slizniaky. Kontrolujte mladé výhonky a spodnú stranu listov, podporujte užitočný hmyz, slabé napadnutie opláchnite vodou a cielené prípravky používajte iba podľa potreby. Znižujte stres rastliny, pretože sucho zvyšuje jej náchylnosť.

Bezpečnosť a alergény

Toxicita a peľ

ToxicitaPotenciálne jedovatá po požití

Hortenzie obsahujú kyanogénne zlúčeniny a po požití sa považujú za potenciálne jedovaté. Malé množstvo najčastejšie spôsobí tráviace ťažkosti, väčšie požitie však môže mať vážnejší priebeh. Odrezky a opadané listy uchovávajte mimo dosahu detí a domácich zvierat; po požití vyhľadajte lekársku alebo veterinárnu pomoc.

Peľ a alergiaNízky význam peľu vo vzduchu
Typické obdobie
Počas kvitnutia, zvyčajne jún až august
Opeľovanie / peľ
Hmyzom prenášaný peľ; obmedzené šírenie vzduchom

Hoci je kultivar opeľovaný hmyzom, množstvo peľu vo vzduchu je spravidla nízke, pretože väčšina nápadných kvetov v guľovitých súkvetiach je sterilná a peľ sa neuvoľňuje vo veľkom vetrom. Citliví ľudia by sa mali kvetov nedotýkať, ak pri manipulácii pozorujú podráždenie.

Psy Potenciálne jedovatá; môže spôsobiť tráviace ťažkosti.
Mačky Potenciálne jedovatá; môže spôsobiť tráviace ťažkosti.
Deti Nie je určená na konzumáciu; požitie môže vyvolať žalúdočné ťažkosti a zriedkavo aj vážnejšie príznaky.
Dotknuté časti rastliny Listy, kvety, stonky a ostatné časti rastliny
Prirodzené prostredie

Pôvodné stanovište

Druh pochádza z Japonska, kde prirodzene rastie vo vlhkých miernych lesoch a pobrežných prostrediach. Uprednostňuje úrodné pôdy bohaté na humus, spoľahlivú vlhkosť a ochranu pred vysušujúcim stanovišťom; kultivar sa pestuje okrasne, nie ako pôvodný ker Slovenska.

Dobre vedieť

Zaujímavosť

Farba kvetov závisí od chémie pôdy, nie je pevne daná. Kultivar sa často opisuje ako kompaktný, no môže dorásť do značného kra približne 90–150 cm vysokého. Niektoré taxonomické a pestovateľské zdroje považujú názvy 'Glowing Embers' a 'Alpenglühen' za synonymá, iné ich rozlišujú.

Otázky a odpovede

Často kladené otázky (FAQ)

25 otázok

Najdôležitejšie otázky o tejto rastline s krátkymi a priamymi odpoveďami.

🌱Rýchla starostlivosť

Ako sa stará o Hydrangea macrophylla 'Glowing Embers'?

Pestujte ju v polotieni alebo na plnom slnku v stále vlhkej, dobre priepustnej pôde obohatenej organickou hmotou. Koreňový priestor zamulčujte a nenechávajte rastlinu preschnúť.

Koľko slnka potrebuje Hydrangea macrophylla 'Glowing Embers'?

Najlepšie rastie v polotieni, hoci pri rovnomernej vlhkosti pôdy zvládne aj plné slnko. V horúcich oblastiach jej prospieva najmä popoludňajší tieň.

Ako často zalievať hortenziu 'Glowing Embers'?

Zalievajte vždy, keď povrch pôdy začne presychať, a udržiavajte koreňový priestor rovnomerne vlhký, nie zamokrený. Počas horúčav alebo sucha môže potrebovať zálievku niekoľkokrát týždenne.

Akú veľkosť dosiahne Hydrangea macrophylla 'Glowing Embers'?

Zvyčajne dorastá do výšky aj šírky približne 90–150 cm. Kompaktný guľovitý rast je vhodný do okrajových záhonov, k domu, na terasu aj do nádoby.

🌤️Prostredie a umiestnenie

V ktorých zónach odolnosti možno pestovať hortenziu 'Glowing Embers'?

Vo všeobecnosti sa uvádza pre zóny USDA 6 až 9. Na chladných alebo exponovaných miestach môže potrebovať zimnú ochranu, pretože kvetné púčiky vznikajú na citlivom starom dreve.

Môže hortenzia 'Glowing Embers' rásť na plnom slnku?

Áno, ak má spoľahlivú vlhkosť a pôda nevysychá. Polotieň je bezpečnejší tam, kde sú letá horúce, pretože sucho spôsobuje vädnutie, úpal listov a poškodenie kvetov.

Aká pôda je najlepšia pre Hydrangea macrophylla 'Glowing Embers'?

Použite úrodnú, vlhkú a dobre priepustnú hlinitú pôdu s dostatkom organickej hmoty. Zvládne viacero pôdnych typov, no vyhnite sa zlej drenáži a dlhému presychaniu.

Mení pH pôdy farbu kvetov hortenzie 'Glowing Embers'?

Áno. Neutrálna až zásaditá pôda zvyčajne podporuje ružové a červené tóny, zatiaľ čo v kyslejšej pôde sa môžu objaviť fialové odtiene. Presná reakcia sa líši a kultivar nie je spoľahlivo modrý.

Môže Hydrangea macrophylla 'Glowing Embers' rásť v nádobe?

Áno, vo veľkej nádobe s úrodným, dobre priepustným substrátom a pravidelnou zálievkou. Nádoba musí mať odtokové otvory a korene treba chrániť pred silným zimným chladom.

💧Starostlivosť a problémy

Prečo moja hortenzia 'Glowing Embers' vädne?

Najčastejšou príčinou je nedostatok vody, pretože veľkolisté hortenzie na sucho reagujú rýchlym vädnutím. Zalejte ju do hĺbky, pridajte približne 5 cm mulču a skontrolujte, či rast neobmedzujú korene okolitých rastlín alebo príliš hustý tieň.

Prečo Hydrangea macrophylla 'Glowing Embers' nekvitne?

Príčinou môže byť zimné poškodenie púčikov na starom dreve, nesprávny termín rezu, málo svetla, sucho alebo neskorý jarný mráz. Po tvrdej zime nemusí kvitnúť ani zdravá rastlina, ak prežili iba korene.

Akí škodcovia a choroby napádajú hortenziu 'Glowing Embers'?

Príležitostne sa objavia vošky, škvrnitosť listov, múčnatka, odumieranie púčikov, bakteriálne vädnutie a ďalšie problémy súvisiace s vlhkosťou. Zlepšite prúdenie vzduchu, zalievajte ku koreňom a silno napadnuté listy odstráňte.

Treba Hydrangea macrophylla 'Glowing Embers' hnojiť?

Hnojte iba pri slabom raste alebo ak rozbor pôdy ukáže potrebu. Na jar je zvyčajne bezpečné použiť vyvážené pomaly pôsobiace hnojivo; prílišné hnojenie podporuje listy na úkor kvetov.

🪴Výsadba a presádzanie

Kedy je najlepší čas vysadiť hortenziu 'Glowing Embers'?

Vysádzajte na jar alebo na jeseň, keď sú teploty mierne a pôda sa dá obrábať. Po výsadbe výdatne zalejte a počas zakoreňovania udržiavajte pravidelnú vlhkosť.

Ako vysadiť Hydrangea macrophylla 'Glowing Embers' do pôdy?

Vykopte jamu približne dvakrát širšiu než koreňový bal a rastlinu vložte do rovnakej hĺbky, v akej rástla v nádobe. Zasypte pôdou zmiešanou s organickou hmotou, výdatne zalejte a pridajte asi 5 cm mulču, ktorý sa nesmie dotýkať stoniek.

✂️Rozmnožovanie a rez

Ako rozmnožiť Hydrangea macrophylla 'Glowing Embers'?

Najčastejšie sa rozmnožuje mäkkými odrezkami začiatkom leta alebo drevnatými odrezkami počas zimy. Použite zdravé nekvitnúce stonky a udržiavajte odrezky rovnomerne vlhké, kým nezakorenia.

Kedy rezať hortenziu 'Glowing Embers'?

Ak je tvarovanie potrebné, režte šetrne hneď po odkvitnutí, pretože kultivar kvitne najmä na minuloročných výhonkoch. Odumreté alebo poškodené drevo odstráňte na jar až po vyhodnotení zimného poškodenia.

Môžem z hortenzie Hydrangea macrophylla 'Glowing Embers' odstrániť odkvitnuté kvety?

Áno, odkvitnuté súkvetia môžete odstrániť po odkvitnutí alebo ich ponechať pre zimný vzhľad. Po konci leta však nerežte hlboko do zdravých stoniek, pretože sa už môžu zakladať púčiky na ďalší rok.

⚠️Toxicita a bezpečnosť

Je Hydrangea macrophylla 'Glowing Embers' jedovatá pre psy a mačky?

Áno, listy, stonky a kvety môžu byť po požití škodlivé a menšie zvieratá sú vzhľadom na veľkosť viac ohrozené. Ak zviera rastlinu zje alebo má príznaky, kontaktujte veterinára alebo toxikologickú službu.

Je hortenzia 'Glowing Embers' jedovatá pre ľudí?

Po požití sa považuje za mierne jedovatú; väčšie množstvo môže vyvolať tráviace alebo vážnejšie príznaky. Rastlinný materiál uchovávajte mimo dosahu detí a nekonzumujte žiadnu časť rastliny.

Môže Hydrangea macrophylla 'Glowing Embers' podráždiť pokožku?

Áno, listy, stonky alebo kvety môžu u citlivých ľudí podráždiť pokožku. Pri reze a manipulácii používajte rukavice a po práci si umyte zasiahnutú pokožku.

🌸Kvitnutie a zaujímavosti

Kedy kvitne hortenzia 'Glowing Embers'?

V závislosti od podnebia a zimného poškodenia kvitne spravidla od neskorej jari alebo leta do neskorého leta. Veľké guľovité súkvetia zostávajú pôsobivé aj pri dozrievaní a blednutí.

Akú farbu majú kvety Hydrangea macrophylla 'Glowing Embers'?

Veľké guľovité súkvetia môžu byť sýtoružové, červené, vínové alebo fialové. Odtieň ovplyvňuje pôda, vek kvetov a celkové pestovateľské podmienky.

Aké veľké sú súkvetia hortenzie 'Glowing Embers'?

Guľovité súkvetia môžu dosiahnuť priemer približne 20 cm. Často začínajú svetlejšie a s dozrievaním tmavnú do ružovej, červenej, vínovej alebo fialovej.

Kvitne hortenzia 'Glowing Embers' opakovane na novom dreve?

Ide predovšetkým o kultivar kvitnúci na starom dreve, nie o spoľahlivo remontantnú hortenziu. Rez alebo zimné poškodenie môže odstrániť púčiky zodpovedné za kvety v ďalšej sezóne.

Objavovať

Podobné rastliny

Ďalšie rastliny →
Overiteľnosť

Zdroje a spoľahlivosť údajov

90–95 %; identita kultivaru a všeobecné pestovateľské vlastnosti sú dobre podložené, no synonymia s 'Alpenglühen' a presná odolnosť voči chladu sa môžu podľa zdroja a stanovišťa líšiť.